Nasıl da usul usul acıtıyoruz birbirimizi…

Nasıl da usul usul acıtıyoruz birbirimizi. 

Bir çırpıda söylüyoruz “üzüldüğün şeye bak” derken, karşımızdaki Can’ı yok sayıyoruz, küçültüyoruz, “yetersizlik” hissine daha da boğarak, duygusunu reddediyoruz. 

Onun üzülme, zorlanma hakkını ona vermeyerek, buna hakkın yok diyoruz . Elbette diğerleri kadar büyük olmasa da onun ruhu için bu zorlayıcı demek ki. 

Oysaki “hemdert” olmak, anlayabilmek , hiç bir şey yapamasak ta , yargılamadan dinlemek, “ çok üzülmüşsün”, “çok bunalmışsın” diyebilmek bir Can’ a en büyük yardım biliyor musunuz??. Yanındaki Can ın derdi ne olursa olsun , anla dost , yok sayma duygusunu , ellerinle olamasa da dilinle ve kalbinle dokun ona? . 

Ancak o zaman aramızdaki bağlar bizleri iyileştirecek, ancak o zaman anlaşılmak, yalnız olmadığımızı bilmek kalpleri dinlendirebilecek. ?Öyleyse güzel dost ;

-Dinle yanındakini, anlattıklarından duygusuna bak. Bunalmış mı, kızmış mı, yoksa çok mu yorgun ???

– Ve “anlıyorum seni , senin için çok zor olmalı” diyerek, nefes almasına, açılmasına imkan ver☀️.

– Dinlerken gözlerine bak , yapabilirsen, karşındakinin  zorlandığını farkettiğinde omzuna ellerine usulca dokun. Umut ve destek ver , bil ki eller iyileştiricidir? . 

İşte böyle dost, hemdert olarak hem kendimiz hem sevdiklerimizi bağ kurarak, sadece anlayarak dahi  yüreklendirebiliriz. İyilik çok uzakta değil dost, çok yakında…?☘️?

Kudret Eren Yavuz

Yoksun bırakmak çocukta iradeyi güçlendirmez aksine duygu dünyasına hırs yükler onda uhde bırakır

Yoksun bırakmak çocukta iradeyi güçlendirmez…

annesini memnun etmeye çalışan çocuk

Anne babasını memnun etmeye çalışan çocuğun kendi kimliğine veda edişi…