SON DAKİKA: Corona virüsü ne zaman bitecek? Uzman isimlerden şaşırtan açıklama; corona virüsü salgınının biteceği tarih…

Tüm dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 salgınından son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. ABD ve Avrupa ülkelerinde kontrol edilemeyecek kadar vahim bir tablo yaratırken öte yandan ülkemizde vaka sayılarında yapılan test sayısı ile orantılı olarak düşüş yaşanması ve aynı zamanda iyileşen hasta sayısındaki gözle görülür yükseliş vatandaşlara umut vadediyor. Uzman isimler ise konuyla ilişkili olarak herkesin merak ettiği “corona virüs ne zaman bitecek?” sorusuna birçok farklı yanıt veriyor.

Çoğunluğa bakıldığında 2020 yılının yaz aylarında sona ermesi beklenen pandemi sürecine ilişkin son açıklama ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapıldı. İlk günden itibaren karamsar açıklamalarda bulunan DSÖ yetkililerinden bu kez de salgının kontrol altına alınmasının 4-5 yıl sürebileceğini söyledi.

Tüm dünyayı ayağa kaldıran bu açıklama ile beraber ülkemizde de birçok uzman isim normal hayata dönüşün tarihine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. İşte uzman isimlerden gelen “corona virüsü ne zaman bitecek?” sorusunun yanıtı ve son dakika haberine ilişkin detaylar…

Geçtiğimiz yılın son aylarında ortaya çıkan ve şimdiye kadar neredeyse dünyanın tek gündemi haline gelen corona virüs salgınından son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Dünyanın çeşitli birçok ülkesinde salgının önüne geçilemeyecek bir hal alması tüm insanlığı tedirgin ederken öte yandan ülkemizde iyiye giden tablo ise biraz olsun umut oluyor. Son dönemde ise binlerce insanın aklında tek bir soru bulunuyor; Corona virüsü ne zaman bitecek?

Bu soruya ilişkin birçok uzman isimden açıklama gelirken son olarak Dünya Sağlık Örgütü karamsar açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. DSÖ Baş Bilim İnsanı Soumya Swaminathan koronavirüsü kontrol altına almanın 4-5 yıl sürebileceğini söyledi. İşte uzman isimlerden gelen corona virüs ne zaman bitecek? Sorusunun yanıtı ve son dakika haberine ilişkin detaylar…

CORONA VİRÜS NE ZAMAN BİTECEK? UZMAN İSİMLER YANIT VERDİ!

Dünya Sağlık Örgütü salgının ilk günlerinden itibaren çoğu zaman yaptığı açıklamalardaki karamsarlıkla gündeme gelirken öte yandan son olarak “corona virüsü ne zaman bitecek?” sorusuna ilişkin verdiği yanıt adeta tüm dünyayı ayağa kaldırdı.

DSÖ Baş Bilim İnsanı Soumya; salgının kontrol altına alınması sürecinin 4-5 yıl kadar sürebileceğini duyurdu.

Aynı zamanda birçok uzman isim konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. İşte normal hayata dönüş için uzman isimlerden gelen tarihler!

Dünya kornavirüs salgınına ilişkin çare ararken, Dünya Sağlık Örgütü’nden kritik açıklama geldi. DSÖ Baş Bilim İnsanı Soumya Swaminathan koronavirüsü (Covid-19) kontrol almanın 5 yıl sürebileceğini söyledi.Dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı hem aşı hem de ilaç bulma çabaları sürüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) konuyla ilgili kritik açıklama geldi. DSÖ’nün video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında konuşan DSÖ Baş Bilim İnsanı Soumya Swaminathan koronavirüsü kontrol altına almanın 4-5 yıl sürebileceğini söyledi.

DSÖ Acil Durumlar Birimi Başkanı Dr. Mike Ryan ise hastalığın ne zaman sona ereceğini kimsenin tahmin edemeyeceğini belirtirken koronavirüs hakkında, ” İnsan vücuduna ilk kez giren yeni bir virüs. Bu nedenle virüsü ne zaman kontrol altına alacağımızı tahmin etmek çok zor” ifadelerini kullandı.

RYAN : VİRÜS BİZİ HİÇ TERK ETMEYEBİLİR

Aynı zamanda virüsün HIV gibi kalıcı olabileceğini belirterek, “Bu virüs toplumlarımızda endemik olarak kalabilir” dedi

Ryan, “HIV gitmedi, virüsle anlaştık, tedavileri ve önleme yöntemlerini bulduk. İnsanlar bu hastalıktan daha önce olduğu kadar korkmuyorlar ve HIV’li insanlara uzun ve sağlıklı yaşamlar sunuyoruz.”

Ryan, virüse karşı en büyük umutlarının tüm dünyanın eşit şekilde yararlanabileceği “çok etkili” bir aşının bulunması olduğunu da belirtti.

“En büyük umudumuz çok etkili bir aşı”
Kovid-19’a yönelik aşı çalışmaları hakkındaki bir soru üzerine ise Ryan, “Şunu masaya koymanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu virüs toplumlarımızda endemik olarak kalabilir. Bu virüs çekip gitmeyebilir.” uyarısını yaptı.

“HIV de gitmedi ve şartlarına alıştık.” diyen Ryan, HIV’e karşı tedavi ve önleyici yöntemler bulduklarını, dolayısıyla insanların eskisi gibi HIV’den korkmadığına işaret etti.

Ryan, “HIV’li insanlara uzun ve sağlıklı yaşam sunuyoruz ancak bu iki hastalığı karşılaştırmıyorum. Bence gerçekçi olmamız önemli ve kimsenin bu hastalığın (Kovid-19) ne zaman veya yok olup olmayacağını tahmin edebileceğini sanmıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Mevcut risk değerlendirmesini azaltmak için Kovid-19’un “kayda değer” şekilde kontrol altına alınabilmesi gerektiğinin altını çizen Ryan, virüse karşı en büyük umutlarının tüm dünyanın eşit şekilde yararlanabileceği “çok etkili” bir aşının bulunması olduğunu kaydetti.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

Salgının muhtemelen Mayıs ayı ortası ya da Haziran ayında biteceğini belirten Çelik, salgının henüz tepe noktaya ulaşmadığını ve önümüzdeki iki haftanın kritik olduğunu söyledi. Tarafsız Haber Ajansı’a konuşan Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik’in açıklamaları şu şekilde: “Bu hafta kritik diye düşünüyorum hatta önümüzdeki hafta.

Çünkü iki haftalık kuluçka süresini göz önüne alırsanız bu özellikle yurt dışından gelenlerin bulaştırıcılığı diğer insanlarda çıkması ortalama kuluçka süresi 5.2 gün ama 11.5 güne kadar vakaların çoğu gözüküyor

Çinden gelen ilaçlar etkili mi? Sorusuna yanıt olarak ise “Onun için çok erken, sonuçları için çok erken, çünkü bu ilaçları bir iki ayın üzerinde 20-30 hastada görmek lazım, bunu diğer hastalarla kıyaslamanız gerekiyor.

Sonucu görmek sanıyorum Mayıs başını bulur diye düşünüyorum bizim ülkemiz için çünkü daha yeni geldi. Geçen hafta aldık, onları vermeye başladık hastalarımıza, zaman ne getirecek bakacağız.” İfadelerini kullandı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel de geçtiğimiz haftalarda tarih veren isimler arasındaydı!

Hürriyet’in haberine göre; Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel 8 Nisan 2020 tarihli röportajında, “Kurallara uyarsak 2-3 haftada o kritik eşiğe gelir, kırılmayı sağlayabilirsek, yani o yükselmeden sonraki o platoya (yatay duruş) dönme eşiğini yakalayabilirsek o zaman biz ülkece başarmış olacağız. Ve böylece de 2-3 ay içerisinde de virüsü kontrol altına alma ihtimalimiz olacak” dedi.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, DHA’ya 8 Nisan 2020 tarihinde Corona Virüs salgını ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki salgının pik noktasına ulaşacağı zamanı, alınan tedbirleri halkın ne ölçüde uygulayacağının belirleyeceğini anlatan Prof. Dr. Yamanel, “Biz vatandaş olarak alınan tedbirlere riayet ettiğimiz zaman 2-3 hafta içerisinde bir kırılma noktası göreceğiz ve bu pik yatay bir plato çizmeye başlayacak, o zaman biz aldığımız tedbirlerin de yerinde olduğunu görmüş olacağız.

Ama bu tedbirlere uymazsak da o zaman bu pik seviyeye ulaşmamız daha uzun sürecek ve daha çok vakamız olacak. O nedenle vatandaşlardan tekrar rica ediyoruz. Mutlaka alınan bu tedbirlere uymaları, evde kalabilecek olanların evde kalması gerekiyor” diye konuştu.

‘FİLYASYON EKİPLERİ, HIZLI YAYILIMI ÖNLÜYOR’

Prof. Dr. Yamanel, filyasyon ekiplerinin çok önemli işler yaptığını da ifade ederek, “Bu ekipler Sağlık Bakanlığı’nın çok önemli bir organizasyonu. Bunlar pozitif olan vakaların çevresinde temas etmiş vakaları tespit ediyorlar. Bunlardan sürüntü örneği alıp test yapıyorlar ve yine pozitif çıkanlar da izole ediliyor. Salgınların en önemli önlemlerinden bir tanesi budur. Filyasyon salgıların önüne geçmek için çok önemlidir.

Kaynak:https://www.sabah.com.tr/galeri/saglik/son-dakika-haberler-corona-virusu-ne-zaman-bitecek-uzman-isimler-corona-virusu-salgininin-bitecegi-tarihi-acikladi

SON DAKİKA: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 15 Mayıs koronavirüs verilerini açıkladı 2

SON DAKİKA: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 15 Mayıs koronavirüs verilerini açıkladı

Karaciğer kanserine dair bilinmeyen gerçekler ve 6 belirtisi

Karaciğer kanserine dair bilinmeyen gerçekler ve 6 belirtisi