Vücudunuzda İyot Eksikliği Olduğunu Gösteren 10 Önemli İşaret

İyot, yaşamımız için son derece önemli elementtir, çünkü tiroit hormonlarının üretilmesi için gereken kilit bileşenlerden biridir.

Yaşamımız için bu derece hayati bir öneme sahip iyodu vücudumuz kendi kendine üretemez. Bu sebeple iyot açısından zengin besinler tüketerek iyodu dışarıdan alırız. Kabuklu deniz ürünleri ve su yosunları, yumurta, süt ve süt ürünleri, kızılcık, vb. besinler iyot açısından zengin besinlerdir. İyot eksikliği rahatsız edici birtakım semptomlara sebep olabilir.

Bu eksikliğin giderilmemesi, kanser ve kalp hastalıkları gibi daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Sizler için vücudunuzun iyot eksikliğine karşı vermiş olduğu belli başlı işaretleri derledik. Bu semptomlardan herhangi biri sizde varsa en kısa sürede doktorunuzu ziyaret etmenizi öneririz.

Uyarı: Burada yazılanlar sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Sağlık sorunları yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız önemlidir.

1. Saç ve cilt problemleri.

Aşırı saç dökülmesi ve kuru ve kaşıntılı bir cilt vücudunuzun iyot eksikliği çektiğinin işareti olabilir. İyot, cildin nem seviyesini düzenler ve kesik ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca kırışıklık oluşmasını yavaşlattığı da bilinmektedir. Sağlıklı ve parlak saçlar için de iyot gereklidir. İyot, bir yandan saç foliküllerinin yenilenmesini sağlarken diğer yandan onları enfeksiyonlara karşı da korur.

2. Soğuk hassasiyeti.

Hava o kadar soğuk olmamasına rağmen kat kat giyiniyor, evde battaniyelere sarınıyorsunuz. Her zaman soğuktan şikayet ediyor, arkadaşlarınız incecik giyinirken onlara baktıkça üşüyorsunuz. Bütün bunlar sizin iyot eksikliği yaşadığınızı gösteriyor olabilir, çünkü iyot eksikliği metabolizma hızını düşürür. Sonuç olarak vücudumuz daha az enerji üretir bu da bize arzu ettiğimiz sıcaklığı sağlamaz.

3. Beklenmedik şekilde kilo almak.

Metabolizma hızının düşmesi sadece soğuk hassasiyeti yaşamamıza sebep olmaz. Bunun yanında, maalesef, aşırı kilo almamızın da sebebi olabilir. Yeme alışkanlıklarımızı değiştirmediğimiz halde vücudumuz normalden daha az kalori yakmaya başlar. Sonuç olarak yakılmayan bu kaloriler vücutta yağ olarak depolanır.

4. Yorgunluk ve bitkinlik.

Çalışmalar, düşük tiroit hormonu seviyesine sahip insanların yaklaşık olarak %88’inin bu sorunu yaşadığını gösteriyor. Uykunuzu almanıza ve kendinizi aşırı yormamanıza rağmen eskiden hiçbir problem yaşamadan yaptığınız şeyler artık sizi yormaya başladıysa iyot eksikliği çekiyor olabilirsiniz.

Bir türlü geçmeyen yorgunluk ve bitkinlik hissi, sebebi yavaş metabolizma olan semptomlar arasında yer alır. Yani aktif olmak için gereken enerjiyi üretemediğiniz anlamına gelir.

5. Öğrenme ve hafıza problemleri.

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, tiroit hormonu seviyesi düşük olan insanların hipokampusları daha küçük oluyor. Hipokampus, beynimizin uzun dönem hafızayı kontrol eden kısmıdır.

Bu sebeple, iyot eksikliği, insanların bir şeyler öğrenmesini ve hatırlamasını gerçekten zorlaştırabilir. Bunun yanı sıra metabolizma hızının düşük olması da beynin bilgileri işlemesini ve buna uygun tepkiler vermesini olumsuz şekilde etkiler.

6. Depresyon ve anksiyete.

İnsanlar sıklıkla depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıkların sadece psikolojik sorunlardan kaynaklandığını düşünürler. Ancak bu genel bir yanlıştır. Yapılan araştırmalar, depresyon ile tiroit bozuklukları arasında bir bağ olduğunu uzun zaman önce ortaya koymuştur. Eğer uzun zamandan beri kendinizi normalden daha kötü ve depresif hissediyorsanız doktorunuza danışıp sebebini bulmanız gereklidir.

7. Boyunda şişlik.

Sıra geldi en sıkı görülen semptoma. Boynunuzda bir bölgenin şişmesi guatr olarak adlandırılır ve tiroit bezlerinin aşırı büyümesinden kaynaklanır.

Vücudumuz yeteri kadar iyot alamadığında, tiroit bezleri yeteri kadar hormon üretemez ve kandan iyot alabilmek için daha fazla çaba sarf eder. Bu işlem hücrelerin çoğalmasına ve normalden daha fazla büyümesine sebep olur. Sonuçta boyun şişer.

8. Hamilelikle ilgili sorunlar.

Sadece kendilerinin değil, bebeklerinin de iyot ihtiyacını karşılamaları gerektiği için hamile kadınlar bu konuya daha fazla dikkat etmelidir. Doğum öncesinde tiroit hormonları bebek için son derece önemlidir. İyot eksikliği beyin ve zeka gelişimi üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Dahası iyot eksikliği ölü doğum ve düşük olasılığını da arttırır.

9. Bradikardi.

İyot eksikliği kalp rahatsızlıklarıyla da yakından ilişkilidir. Daha net olmak gerekirse, iyot eksikliği kalbin normalden daha düşük hızla attığı bradikardiye sebep olur. Bu tür bir sorun yaşayan insanlarda kendini hasta hissetme veya baş dönmesi ortaya çıkabilir ya da bayılmalar görülebilir.

10. Kabızlık.

Buraya kadar yazdıklarımızdan anlaşılacağı üzere iyot eksikliğinin hiç acıması yok, sindirim sistemimize varıncaya kadar her şeyi etkileyebiliyor. Bilimsel araştırmalar tiroit etkinliğindeki düşüşün mide ve kalın bağırsak aktivitesini azalttığını ortaya koymuştur.

Yeteri kadar iyot almayan insanların kabızlık sorunu yaşamasının sebebi budur. Eğer uzun süredir bağırsak problemleri yaşıyorsanız en kısa sürede bir doktora görünmeniz gerekir.

Sağlıksız karaciğerin belirtileri nelerdir?

Sağlıksız karaciğerin belirtileri nelerdir?

Balgam ve İdrar Söktürüyor, Felç Riskini Azaltıyor, Gutu Yeniyor!

Balgam ve İdrar Söktürüyor, Felç Riskini Azaltıyor, Gutu Yeniyor!